'

Czym jest Finał WOŚP.

WOŚP: w Wydarzenia
1st Image

Każdego roku, w drugą niedzielę stycznia Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi jednodniową zbiórkę publiczną. Ta zbiórka i imprezy jej towarzyszące to właśnie jest Finał WOŚP.Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w druga niedzielę stycznia każdego roku.

Do tej pory odbyły się 23 finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie których, na wsparcie polskiej medycyny, Fundacja przekazała ponad 643 mln złotych.

Finał WOŚP - największą w kraju zbiórkę publiczną - prezentuje na żywo ogólnopolski, Program Drugi Telewizji Polskiej. W specjalnych blokach pokazywane są kolejne miejsca, kolejne miejscowości, kolejne osoby zaangażowane w organizację tego spektakularnego przedsięwzięcia, w którym pieniądze zbiera blisko 120 tysięcy wolontariuszy. Ich pracę koordynuje 1700 sztabów działających w miejscowościach na całym świecie.

2nd Image

Kulminacyjnym momentem Finału WOŚP jest “Światełko do Nieba”. To właśnie wtedy wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP wysyłają do nieba, w kierunku Dobrych Aniołów, światełko - może to być zapalona zapałka, świeczka, pochodnia czy efektowne sztuczne ognie.

Program Drugi TVP emituje tego dnia specjalny program. W największym studiu telewizyjnym, od samego rana do północy i jeszcze dłużej, Jurek Owsiak zagrzewa całą Polskę do zbiórki i relacjonuje wydarzenia, które na całym świecie mają związek Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie w studiu trwa Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców - znana też jako licytacja Złotych Serduszek. Jej zwieńczeniem jest licytacja Serduszka nr 1, która zaczyna się pod koniec dnia. Pierwsze wyniki znane są już pierwsze szacunkowe informacje na temat zebranej kwoty.

Finał WOŚP to również czas rozliczeń wydatków Fundacji i jej poprzednich zakupów. Tego dnia każdy może dowiedzieć się także na jaki cel zbierane są pieniądze w tegorocznym finale. Przez studio telewizyjne, w którym realizowane są wejścia na żywo, przewija się tego dnia nawet kilka tysięcy osób. Dziesiątki tysięcy ludzi bawi się na koncercie finałowym na Placu Defilad w Warszawie, z tłem którym jest efektowna scenografia i Pałac Kultury i Nauki. Takich koncertów tego dnia odbywają się dziesiątki w całym kraju. Ale również i za granicą, w miejscach gdzie organizuje je Polonia. Fundacja stara się aby wydarzenia artystyczne odbywały się tego dnia bez ponoszenia żadnych kosztów.

Wojewódzki Finał WOŚP w 2015 i 2014 roku odbył się w Chorzowie. Pod szybem “Prezydent” zagrały m.in. zespoły w 2015 Cree, Oberschlesien Another Pink Floyd oraz w 2013 Coma, Daab oraz Shamboo z Muńkiem Staszczykiem. W 2014 roku Wojewódzki Finał WOŚP gościł Rybnik. Gwiazdą była wówczas Justyna Steczkowska i zespół Myslovitz.

W ciągu poprzednich 23 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 643 mln PLN.