24 finał

24. Finał WOŚP Mierzymy wysoko!

WOŚP: w Wydarzenia
24 finał

Co roku druga niedziela stycznia staje się największą w Polsce imprezą charytatywną, którą wypełniają tysiące imprez w całym kraju. Odbywa się wówczas jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, które rozliczane są w ponad 1700 sztabach. Kilkadziesiąt z nich jest także zlokalizowanych poza granicami kraju, co stawia WOŚP wśród największych imprez charytatywnych na świecie. W tym roku za granicą będzie pracowało 38 sztabów w 10 krajach.

W całej Polsce prowadzone są także różne licytacje, na które trafiają zarówno przedmioty czy dzieła sztuki wykonane przez dzieci, jak i profesjonalistów, a także przedmioty związane z gwiazdami sportu, filmu czy muzyki. W tym roku zapowiedziano już około 4,5 tysiąca aukcji. Część z nich już trwa lub została zakończona, więc na koncie Orkiestry jest już około 300 tysięcy złotych!

Najważniejsza jest jednak prowadzone w studio telewizji publicznej Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, która popularnie jest zwana licytacją Złotych Serduszek. Kulminacyjny moment, czyli licytacja Serduszka nr 1, zaczyna się około godziny 23.00.Program Drugi Telewizji Polskiej przez cały dzień towarzyszy orkiestrze i gości ją w swoim studio, relacjonuje na bieżąco związane z orkiestrą wydarzenia z całego kraju i podaje przybliżone rezultaty zbiórki. Po północy podawane są wstępne, szacunkowe wyniki akcji.

24 finał

W ciągu poprzednich 23 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medyny sumę ponad 650 mln PLN.

W ciągu poprzednich 23 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 650 mln PLN.

Ubiegły rok pokazał, że pediatria jest mocno zaniedbaną działką. Dokonując zakupów z pieniędzy zebranych podczas 23. Finału WOŚP zobaczyliśmy, że potrzeby na tych oddziałach są ogromne, z czego tak naprawdę nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy. Wspólnie z zarządem Fundacji podjęliśmy decyzję, że 24. Finał WOŚP również będzie poświęcony pediatrii, tak by odziały zostały kompleksowo wyposażone. Szpitale skupiają się na zakupie skomplikowanych urządzeń, a nie starcza na tak prozaiczne rzeczy jak łóżka, czy szafki. Komfort pacjenta jest również ważny w dochodzeniu do zdrowia. Nie zapominamy także o geriatrii, jest coraz lepiej. Dopiero kiedy Orkiestra zaczęła mówić głośno o pomijaniu tego tematu, zaczęto myśleć o seniorach bardziej serio – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.